Mikä on opari?
Opari on ystäviä, iloa, rakkautta, evankeliumia, tukea, tekemistä, raamattutunteja ja kämppiksiä. Ei siis aivan opisto, eikä riparikaan, vaan legit opari!
Opiskelu tapahtuu viikonloppuisin Reisjärven, Ranuan ja Jämsän opistokampuksilla, sekä Jämsässä seurakunnan leirikeskuksessa. Viikonloppu alkaa perjantaisin klo 17.30 ruokailulla ja majoittumisella ja päättyy sunnuntaisin noin klo 13.00. Jokaisella viikonlopulla on oma teema, ja lisäksi toistuvia aiheita, esim: Kuoro, liikuntaa, keskusteluja (oma nuorten lauantai), käsitöitä, minä ja tulevaisuus, hartauksia, hyvää ruokaa ja mukavaa kämppäelämää. Viikonloput ovat ”ruutuvapaita”. Pyrimme näin mahdollistamaan ystävyyssuhteiden syntymisen aitojen ja läsnäolevien kohtaamisten kautta. Samalla ennaltaehkäistään puhelimen käytön haittoja ja turvataan niin nuorten kuin aikuistenkin lepo ja yöuni. Ruutuvapaus tekee Oparista arjesta poikkeavaa laatuaikaa. Puhelimet ja tabletit siirretään yöksi erilliseen säilytyspaikkaan. Mikäli nuori kuitenkin tarvitsee akuutisti puhelinta, hän saa sen käyttöönsä nuorten solussa yöpyvältä aikuiselta.
Kenelle Opari?
Se on todellinen vaihtoehto vuosina 2008 ja 2009 syntyneiden nuorten opistovuodelle.
Opariin valitaan sisäoppilaitosmuotoiseen asumiseen sopivia nuoria. Voit olla reipas tai ujo, yksinäinen tai suureen porukkaan tottunut.
Oparin tavoitteet:
-
- Nuorten itsetuntemuksen vahvistaminen:
-
- Nuoren hyvinvointitaitojen vahvistaminen: Stressinhallintataitojen harjoittelu: oman stressireaktion tunnistaminen, stressaavien ajatusten, tunteiden ja toimintamallien tunnistaminen sekä oman itsen rauhoittamisen harjoittelu sekä itsemyötätunnon vahvistaminen
-
- Tulevaisuustaitojen vahvistaminen:
-
- Nuorten ryhmäyttäminen niin, että jokainen saa mahdollisuuden ystävystyä ja tutustua toisiin samanikäisiin
-
- Oman henkilökohtaisen uskon vahvistaminen
Lisätietoa
Kysy lisää: kurssit@jamsanopisto.fi
Oheisesta linkistä löytyy yhteistyösopimus, jossa on mm. Oparin säännöt